Menu Zamknij

JAK OKREŚLIĆ POROWATOŚĆ WŁOSÓW?

I co musisz o niej wiedzieć? Zanim jednak do tego przejdziemy, zacznijmy od wyjaśnienia czym jest porowatość. Najprościej mówiąc – to stopień odchylenia warstwy zewnętrznej włosa (łusek) od warstwy wewnętrznej (kory włosa).

 

Najpewniejszym sposobem na określenie porowatości jest wizyta u trychologa, który pod mikroskopem dokładnie przyjrzy się włosom z różnej części głowy. Ale istnieje też domowy sposób – przy użyciu szklanki wody. Należy w niej umieścić kilka włosów i obserwować co się stanie. Jeżeli zostaną na powierzchni – Twoje włosy są niskoporowate (gładka i szczelna powłoka uniemożliwia wchłanianie wody do wnętrza łodygi). Jeśli zanurzą się mniej więcej do połowy – średnio, a jeżeli opadną na sam spód – wysokoporowate, ponieważ rozchylone łuski przepuszczają wodę do ich wnętrza.

 

Porowatość możesz też ocenić po wyglądzie kosmyków:

 

  • WŁOSY NISKOPOROWATE są zdrowe, gładkie i błyszczące. Po umyciu schną dość długo. Łatwo się rozczesują, nie puszą i nie plączą się. Najczęściej są proste, małe w objętości i trudne w stylizacji.
  • WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE bez oporów poddają się stylizacji czy farbowaniu, ale deszcz i wilgoć powodują ich puszenie. Łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Z reguły są falowane i schną w miarę szybko. Prawdopodobnie to najczęściej spotykany typ włosa.
  • WŁOSY WYSOKOPOROWATE to włosy wrażliwe i suche. Najczęściej mocno rozjaśnianie lub te, które mają naturalne predyspozycje do skrętu. Błyskawicznie puszą się pod wpływem wzrostu wilgoci otoczenia.

 

Może się też zdarzyć, że Twoje włosy nie wpiszą się idealnie w jeden typ. Są np.  średnioporowate w kierunku wysokiej lub niskiej porowatości, czy wysokoporowate lub niskoporowate w stronę średniej porowatości.

 

Jak prawidłowo dobrać pielęgnację do stopnia porowatości?

 

Kosmetyki z dużą zawartością humektantów spowodują, że włosy średnio i wysokoporowate mocno się spuszą.

Po emolientach włosy niskoporowate mogą stać się oklapnięte, natomiast włosy o wyższej porowatości będą Ci wdzięczne.

Odżywki i maski proteinowe są idealne dla włosów wysokoporowatych, zniszczonych.