Menu Zamknij

FAKTY I MITY O WŁOSACH

Na temat włosów krąży kilka teorii, z którymi większość z nas zapewne spotkała się przynajmniej raz. Które z nich są prawdą, a które się z nią mijają? Zapraszamy do krótkiej lektury 🙂

 1. PODCINANIE WŁOSÓW PRZYSPIESZA ICH WZROST.
  MIT. Podcięcie włosów nie wpływa na to, co dzieje się przy nasadzie i nie ma nic wspólnego z ich wzrostem. Po strzyżeniu końcówki wyglądają na pełniejsze i zdrowsze, co może sprawiać wrażenie szybszego wzrostu.
  Włos wyrasta z cebulki, dlatego jeśli zależy nam na pobudzeniu wzrostu, powinniśmy się skupić na wcierkach, nie zapominając przy tym o regularnym peelingu i masażu skóry głowy.
 2. WYRWANIE SIWEGO WŁOSA SPRAWI, ŻE W JEGO MIEJSCU WYROŚNIE KILKA SIWYCH
  MIT. I to jak często spotykany! Jednak nie ma takiej możliwości, ponieważ z jednej cebulki włosa wyrasta jedno pasmo. Prawdą jednak jest, że po usunięciu włosa kolejny który wyrośnie, też będzie siwy. Dzieje się tak, gdy dojdzie do obumarcia melanocytów, czyli komórek barwnikowych.
 3. SKÓRĘ GŁOWY POWINNO SIĘ MYĆ DWA RAZY
  FAKT. Dwukrotne umycie pozwoli na dokładne oczyszczenie skóry głowy oraz włosów z sebum. Pierwsze mycie powinno być krótkie i polegać głównie na zmoczeniu głowy, wstępnym umyciu i spłukaniu. Na drugie należy poświęcić kilka minut, wykonując delikatny masaż. Pamiętaj, że szamponu nie musisz używać na całej długości włosów – wystarczy im piana ze spłukiwania.
 4. KAŻDEGO DNIA TRACIMY OKOŁO 100 WŁOSÓW
  FAKT. Jest to zjawisko zupełnie naturalne i nie powinno prowadzić do niepokoju. Przeciętna skóra głowy ma około 100 000 włosów, z których właśnie 10% jest w fazie spoczynku / wypadania. Należy jednak mieć na uwadze, że jednego dnia może wypaść nam mniej włosów, a drugiego więcej. Zależy to między innymi od częstotliwości ich mycia, rozczesywania, czy wiązania.
 5. UŻYWANIE SUSZARKI NISZCZY WŁOSY
  MIT, jeśli nie używasz gorącego powietrza, które przesusza włosy i może uszkodzić ich strukturę. Suszenie zimnym nawiewem zajmuje więcej czasu, ale jest najkorzystniejsze. Dodatkowo, zamyka łuskę włosa.
 6. ROZDWOJONE KOŃCÓWKI MOŻNA ODBUDOWAĆ
  MIT. W internecie krąży kilka informacji co zrobić by tak się stało. Należy mieć jednak świadomość, że w rzeczywistości nic nie jest w stanie zregenerować takich zniszczeń i jedyną opcją na zniszczone końcówki jest obcięcie ich.