Menu Zamknij

Dlaczego warto zrobić test na porowatość włosów?

Porowatość włosów ma znaczenie dla ich odpowiedniej pielęgnacji. Co właściwie oznacza ten termin i dlaczego warto zrobić test na porowatość włosów? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Co oznacza porowatość włosów?

Fryzjer warszawa Centrum, Salon fryzjerski warszawa centrum, Dobry fryzjer warszawa, Fryzjer warszawa cennik, Fryzjer śródmieście, Fryzjer męski Warszawa centrum, Fryzjer damski warszawa centrum, Najlepszy fryzjer w Warszawie

Włos składa się z trzech warstw – powłoczki, warstwy korowej oraz warstwy rdzeniowej. Pierwsza z nich to warstwa zewnętrzna, która chroni włosy przed utratą wilgoci. To właśnie ta część włosa decyduje o jego porowatości, czyli o stopniu odchylenia łusek włosa od jego warstwy korowej. Im stopień ten jest mniejszy, tym włosy są zdrowsze oraz gładsze.

W związku z powyższym włosy niskoporowate są gładkie, miękkie, lśniące oraz sprężyste. Nie mają skłonności do niszczenia i plątania się, jednak z drugiej strony – schną bardzo długo, dość trudno się je układa, a ich stylizacja nie przetrwa z reguły próby czasu. Włosy średnioporowate są z kolei gładkie, jednak mają skłonność do puszenia, a także niekiedy plączą się. Układa się je w dość łatwy sposób, jednak nieco trudniej je rozczesać, niż w przypadku włosów niskoporowatych. Włosy wysokoporowate cechuje natomiast łamliwość, tendencja do niszczenia oraz puszenia. Bardzo zły wpływ na ich kondycję ma stosowanie suszarki, lokówki czy prostownicy. Zaletą jest co prawda, że ten typ włosa bardzo szybko schnie, jednak jego pielęgnacja jest dość trudna i wymaga znacznej uwagi.

Dlaczego warto zrobić test na porowatość włosów?

Test na porowatość warto wykonać, bo tylko znając typ włosa jesteśmy w stanie dobrać do niego właściwą pielęgnację, w tym szampony, odżywki czy oleje, które nadadzą włosom blask, sprężystość oraz przywrócą ich zdrowy wygląd. Do włosów niskoporowatych wykorzystuje się bowiem oleje nienasycone, takie jak: olej kokosowy, masło kakaowe, masło shea, masło mango czy masło kawowe. Do włosów średnioporowatych warto stosować oleje jednonienasycone, tzn. oliwę z oliwek, olej słonecznikowy, olej z awokado, olej macadamia, olej sezamowy, arachidowy, arganowy, rycynowy, rzepakowy, z pestek śliwki czy rokitnikowy. Włosy wysokoporowate najbardziej cenią sobie natomiast oleje wielonienasycone, tj. olej z nasion chia, olej kukurydziany, olej sojowy, olej lniany, olej z nasion maku, z pestek dyni, olej słonecznikowy, konopny, z pestek winogron czy z czarnuszki.

Co ważne, test na porowatość włosów można wykonać nawet w warunkach domowych. Po uzyskaniu wyników będziesz w stanie dobrać odpowiedni olej do włosów, dzięki którym staną się one nawilżone, a ich struktura znacząco się poprawi.