Menu Zamknij

Sucha skóra głowy czy łupież? Jaka jest różnica?

Sucha skóry głowy i łupież to dość powszechnie występujące problemy skórne, które mają ogromny wpływ na kondycję włosów. Objawy są dość podobne, przez co czasem trudno odróżnić, z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Oba problemy są wynikiem innych czynników, dlatego ważne jest ich odpowiednie rozróżnienie i zastosowanie odpowiednich środków, które pomogą pozbyć się problemu. Sprawdź, jak odróżnić łupież od suchej skóry głowy.

Czym jest łupież?

Łupież jest dość często występującym schorzeniem polegającym na nadmiernym łuszczeniu się naskórka. Okazuje się, że nawet 50% ludzi na całym świecie może cierpieć z powodu łupieżu. Za występowanie tego problemu odpowiada nadmierny rozrost grzyba Malassezia. Choć występuje on naturalnie w skórze głowy każdego człowieka, może wystąpić jego nadmierne namnażanie się. Najczęściej jest związane z podrażnieniami skóry i nieodpowiednim pH, które występują przy zaburzeniach immunologicznych i hormonalnych, stresie czy nieprawidłowej diecie. Namnażaniu się grzyba sprzyja również promieniowanie UV i zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Nadmierny rozrost grzyba może być również wynikiem nadmiernej stylizacji włosów, przegrzewania skóry suszarką, niedokładnego spłukiwania kosmetyków lub ich nadmiar oraz zbyt rzadka higiena skóry głowy. Najczęściej mamy do czynienia z łupieżem tłustym i łupieżem suchym, który najczęściej bywa mylony z suchą skórą głowy. Łupież tłusty jest wynikiem nadmiernego przetłuszczaniu się skóry i łojotoku, natomiast suchy jest związany ze stanem zapalnym.

Jak odróżnić suchą skórę głowy od łupieżu?

Sucha skóry głowy ze względu na rodzaj łuszczenia może bardzo często przypominać łupież. Jednak naskórek, który sypie się ze skóry głowy, jest dość mały i suchy. W przypadku łupieżu naskórek jest wilgotny, a na samej skórze głowy tworzą się charakterystyczne łuski. Kiedy przy suchej skórze zastosowane zostanie leczenie przeciwłupieżowe, objawy nadal pozostaną. Najczęściej sucha skóra pojawia się etapowo, np. podczas wahań temperatury, nadmiernej ekspozycji na słońce czy mróz, zbyt małej ilości wypijanej wody czy nieprawidłowej diety ubogiej w witaminy i minerały. Łupież to zakażenie grzybicze, które nie minie samoistnie, bez zastosowania odpowiedniego leczenia, np. preparatów grzybobójczych w postaci emulsji czy szamponu. Pozbycie się zakażenia grzybami może okazać się dość wymagające i długotrwałe. W przypadku suchej skóry warto zastosować łagodne środki nawilżające, pić duże ilości wody oraz zmienić dietę na bogatą w mikro- i makroelementy.